
God jul hörrni! Idag är det första advent och idag släpper vi första avsnittet av ”En Jävligt God Julkalender” i samarbete med Oatly! I 24 luckor ända fram till julafton kommer vi dela med oss av jävligt goda recept på julmat, juldrinkar, tips och reflektioner som vi hoppas ska lyfta upp och inspirera i julmörkret.
Först ut är det kanske viktigaste av alla svenska julrecept. Julköttbullar med rödbetssallad!
Då känns det lite extra bra att använda Oatlys produkter i receptet för de är inte bara supergoda, krämiga och gör precis det jag förväntar mig av dem. De är också producerade på svensk havre, vilket känns lite extra rätt i en sådan här klassisk svensk rätt, och dessutom stöttar det svenska bönder!
Mina köttbullar kryddar jag med rikliga mängderiMat, kryddpeppar, dijonsenap och lök, och rödbetsalladen ska vara krämig med äpple och dijonsenap. Mycket krångligare än så behöver det inte vara!
Ni hittar alla våra 24 luckor och recept på javligtgott.se/julkalender25 och två gånger i veckan kommer jag dela med mig av reccept och inspiration här på video också. Jag hoppas ni vill följa med!

Julköttbullar på formbar färs
60 min, 8 portioner
Ingredienser
850 g formbar färs
2 gula lökar
2 msk mörk kinesisk soja
2 msk brynt schalottenlöksfond eller annan grönsaksfond
1,5 dl Oatly iMat
1,5 msk mald kryddpeppar
2 msk dijonsenap
Rikligt med svartpeppar (efter smak)
Salt (efter smak)
Växtbaserat smör eller rapsolja att steka i
Gör så här
1. Tina den formbara färsen i rumstemperatur i ca 45 minuter.
2. Skala och finhacka löken riktigt fint
3. Blanda ner löken och samtliga övriga ingredienser i färsen. Blanda för hand
4. Smaka av färsen. Den ska vara tydlig i smaken av lök, kryddpeppar och mustighet, men inte för stark
5. Forma små köttbullar av ca 1–2 msk färs per styck
6. Hetta upp en stekpanna med rikligt med matfett och stek köttbullarna i omgångar på hög värme tills de fått fin färg och känns fasta.

Vegansk Rödbetssallad
30 min, 4 portioner
Ingredienser
200 g skivade inlagda rödbetor
1 stort rött äpple
1 dl Oatly iMat Fraiche
1 dl vegansk majonnäs
1 liten rödlök
1 msk dijonsenap
Salt och svartpeppar (efter smak)
Gör så här
1. Finhacka lök, äpple och rödbetor i ca 5 mm stora kuber.
2. Blanda samman med övriga ingredienser.
3. Smaka av och låt stå i kylen i ca 30 minuter innan servering.
Jag hoppas det smakar!
Vi ses i morgon igen med en ny lucka och ett nytt recept!
