Chavresallad med Jordgubbar

Med växtbaserad ost från Mö
” Den här smarriga och somriga salladen är perfekt för en varm sommarkväll eller en picnic. ”
– Gustav

Receptet: Chavresallad med Jordgubbar

Ingredienser

1 pak, 180 g Mö Chavre
200 g rosésallad
1 kruka krispsallad
1 färsk gurka
100 g valnötter
2 msk sirap
1 rödlök
Juice från 1 lime
500 g färska jordgubbar
En handfull färsk mynta
0,5 dl olivolja
0,5 dl balsamvinäger
Salt efter smak
Svartpeppar efter smak

Till servering:

Ett gott bröd

Gör så här

1. Börja med att rosta valnötterna i en het stekpanna tills de börjar få lite färg. När de börjat rostas, så ringla över sirapen, rör om snabbt i pannan så de täcks jämt och lägg därefter snabbt upp i en skål och låt svalna. Låt inte nötterna ligga kvar i pannan, för då bränns sockret.

2. Skala och skiva löken tunt och pressa över hälften av limejuicen över dem. Massera snabbt ihop löken så den reagerar med limejuicen och låt sedan dra en stund.

3. Rensa jordgubbarna och skär dem i kvartar. Pressa över resten av limejuicen över dem och blanda.

4. Bryt Chavren i ca 1×1 cm stora bitar med händerna.

5. Skölj salladen och gurkan och bryt salladen i lagom stora bitar med händerna, samt skiva gurkan. Strimla myntan och lägg åt sidan.

6. Blanda ihop en snabb dressing av olivolja, balsamvinäger, salt och peppar.

7. Bygg salladen genom att först blanda salladsbladen, gurkan och hälften av jordgubbarna med dressingen och rör om. Lägg upp i botten på en stor skål

8. Toppa därefter salladen med resten av jordgubbarna, Chavren, valnötterna och rödlöken. Avsluta med att toppa med den färska myntan.

Servera med ett gott bröd, som en del av en buffé eller som en rätt i sig!

ELLER DELA

Kommentera gärna!

Prenumerera
Notifiera
guest

0 Kommentarer
Mest röster
Nyast Äldst

Om Betta F!sh

BettaF!sh är ett tyskt företag som utvecklar växtbaserade alternativ till fisk och skaldjur. Företaget fokuserar särskilt på att återskapa produkter som tonfisk, fiskfiléer och sjömatssnacks – men med råvaror från land.

En central del i deras koncept är användningen av sjögräs och alger, som ger både smak och koppling till havet utan att använda fisk. Produkterna är framtagna för att fungera i klassiska rätter där man annars använder fisk, till exempel sallader, wraps och smörgåsar.


Produkter

BettaF!sh Tu-Nah – växtbaserad tonfisk på burk

BettaF!sh Tu-Nah är ett växtbaserat alternativ till tonfisk i burk, framtaget för att användas i rätter där man normalt använder konserverad tonfisk – som tonfisksallad, pastarätter eller mackor.

Produkten kommer färdig i lag och är redo att användas direkt. Konsistensen är flakig och uppdelad i bitar, vilket gör att den visuellt och funktionellt efterliknar klassisk tonfisk.

Innehållsförteckning

Vatten (bas i produkten; ger rätt konsistens och binder ihop ingredienserna)
Ärtprotein (växtprotein; ger struktur och proteininnehåll)
Rapsolja (vegetabiliskt fett; bidrar med saftighet och fyllighet)
Stärkelse (kolhydrat; ger struktur och hjälper till att binda ihop produkten)
Alger och sjögräs (växt från havet; bidrar med havssmak och karaktär)
Salt (smaksättning och konserverande effekt)
Naturliga aromer (smakämnen; förstärker tonfiskliknande smakprofil)

Näringsvärde per 100 g

Näringsvärde per 100 g

Energi: ca 140 kcal
Fett: ca 7 g
– varav mättat fett: ca 0,7 g
Kolhydrater: ca 4 g
– varav sockerarter: ca 0 g
Protein: ca 14 g
Salt: ca 1,2 g

Receptinspiration


ETT JÄVLIGT BRA NYHETSBREV

Vill du få nya recept, veckomenyer och tips om vad som är på gång i vegovärlden och hos Jävligt gott direkt ner i din mailbox varje vecka?

andra och prenumerera
på vårt nyhetsbrev!
Gör som 0 +
Recepten finns längre ned på sidan

Filtrera

Veganskt eller vegetariskt
Tillfälle
Typ av mat
Egenskaper
Passar denna säsong
Recept Från Världens Hörn
Högtider
Välkomna till nya

Javligtgott.se!

Javligtgott.se har äntligen fått sig ett välförtjänt och efterlängtat ansiktslyft efter att ha legat alldeles för många år i det gamla wordpresstemat som jag fixade själv ungefär 2014.
 
Den nya hemsidan är tänkt att ha ett mycket större fokus på recepten och på att göra det lätt för dig att hitta ny grön matinspiration. Därför har vi bland annat separerat recepten från blogginäggen och arbetat om ALLA recept från grunden så att de nu dels kan räknas om per portion och skrivas ut.

Vi har också lagt större fokus på bilder och videos till de recept som har dem. Det har verkligen varit ett ENORMT arbete och jag vill rikta ett jättestort tack till alla som gjort detta möjligt.

Framförallt till Niclas Lundberg och Tomas Jönsson från Undeco som gjort ett helt oroligt jobb med att bygga upp siten och receptdatabasen från grunden. Ett jättestort tack ska även Rasmus Klockljung och Linda Fodor ha som har lagt ner otaliga timmar på att hjälpa mig att renskriva och tagga om recept och lägga över dem i den nya databasen.

Nu behöver vi er hjälp! Ser ni någon bugg, eller något som ser konstigt ut? Skicka gärna ett mail till oss på felrapport@javligtgott.se eller använd den röda knappen där det står ”Rapportera ett fel” nere i hörnet!

Tack! /Gustav

SÖK EFTER JÄVLIGT GODA VEGANSKA RECEPT

0
Kommentera gärna! :)x
()
x