Ingredienser
1 pak, 180 g Mö Chavre
200 g rosésallad
1 kruka krispsallad
1 färsk gurka
100 g valnötter
2 msk sirap
1 rödlök
Juice från 1 lime
500 g färska jordgubbar
En handfull färsk mynta
0,5 dl olivolja
0,5 dl balsamvinäger
Salt efter smak
Svartpeppar efter smak
Till servering:
Ett gott bröd
Gör så här
1. Börja med att rosta valnötterna i en het stekpanna tills de börjar få lite färg. När de börjat rostas, så ringla över sirapen, rör om snabbt i pannan så de täcks jämt och lägg därefter snabbt upp i en skål och låt svalna. Låt inte nötterna ligga kvar i pannan, för då bränns sockret.
2. Skala och skiva löken tunt och pressa över hälften av limejuicen över dem. Massera snabbt ihop löken så den reagerar med limejuicen och låt sedan dra en stund.
3. Rensa jordgubbarna och skär dem i kvartar. Pressa över resten av limejuicen över dem och blanda.
4. Bryt Chavren i ca 1×1 cm stora bitar med händerna.
5. Skölj salladen och gurkan och bryt salladen i lagom stora bitar med händerna, samt skiva gurkan. Strimla myntan och lägg åt sidan.
6. Blanda ihop en snabb dressing av olivolja, balsamvinäger, salt och peppar.
7. Bygg salladen genom att först blanda salladsbladen, gurkan och hälften av jordgubbarna med dressingen och rör om. Lägg upp i botten på en stor skål
8. Toppa därefter salladen med resten av jordgubbarna, Chavren, valnötterna och rödlöken. Avsluta med att toppa med den färska myntan.
Servera med ett gott bröd, som en del av en buffé eller som en rätt i sig!














