Veganska hot cross buns

Lär dig baka britternas mest älskade påskbröd - hot cross buns!

Receptet: Veganska hot cross buns

Dessa brittiska klassiker bakas främst  kring påsk. Bakas de utan det ljusa korset är det dock klassiska “tea buns” som kan bakas under hela året. Gräddas bullarna separerade från varandra kan du höja temperaturen 20-25°C men bakas de tätt ihop är det bättre med lite lägre temperatur så att de inte blir för välgräddade på ytan innan de blivit helt gräddade på insidan, vilket tar lite längre tid om de gräddas tätt ihop. Mängden tillsatt frukt varierar mycket och i liknande degstorlek hittar jag allt från 80 gram russin till över 200 gram så älskar du russin kan du alltså dubblera vikten russin. Man kan också minska russinen 50 gram och tillsätta ett litet skalat, urkärnat och tärnat äpple istället. Det är också vanligt att man penslar bröden med lite aprikosmarmelad eller sirap som värmts upp och blandats med lite hett vatten för att bli penslingsbart. Jag använder oftast lönnsirap för att det är smidigast men de två andra alternativen är mer traditionellt korrekta. Plåten på bilden är 25×35 centimeter

12 portioner

Ingredienser

Vetedegen

Margarin 50 g
Vegetabilisk mjölk 250 g
Aquafaba 100 g
Jäst 50 g
Citron, skalet 1 st
Strösocker 65 g
Salt 0.5 tsk
Kanel 1 tsk
Ingefära, mald 0.5 tsk
Muskot, riven 0.5 tsk
Nejlika, mald 1 krm
Koriander, mald 1 krm
Vetemjöl special 500 g
Sultanrussin 100 g
Kanderade citrusskal 50 g

Korsglasyr

Vetemjöl 60 g
Vatten 4 msk

Gör så här

Vetedegen

ELLER DELA

Kommentera gärna!

Prenumerera
Notifiera
guest

0 Kommentarer
Mest röster
Nyast Äldst

Finsk havre möter traditionellt osthantverk! är det finska havremejeriet som gör växtbaserade alternativ till klassiska ostar med finsk havre som bas och stort fokus på både smak, konsistens och funktion.

Mö Foods grundades 2017 av systrarna Annamari Jukkola och Marjaana Vuorio från Lohtaja i mellersta Österbotten i Finland. Systrarna växte själva upp på en mjölkgård och har därför både den finska landsbygden och mejeriproduktionen med sig sedan barnsben.

När de själva började äta växtbaserat saknade de bra, finska alternativ till mejeriprodukter som faktiskt höll måttet när det kom till smak och konsistens. Lösningen blev att börja experimentera själva hemma i köket – först med havreyoghurt och så småningom med en hel rad olika havrebaserade produkter.

De hade dessutom en ganska perfekt kombination av kompetenser för uppgiften. Annamari är doktor i kemiteknik och utbildad inom mejerivetenskap, medan Marjaana har en bakgrund inom konst, design och visuell kommunikation. Resultatet blev Mö – Finlands första renodlade havremejeri.

I dag tillverkas Mös produkter i ett gammalt mejeri i Lohtaja. I stället för komjölk utgår produktionen från färsk havredryck som Mö själva tillverkar av finsk havre. Därefter använder de tekniker hämtade från traditionell mejeriproduktion för att skapa växtbaserade produkter med smak, konsistens och funktion inspirerade av klassiska ostar.

Och det är precis det som gjorde att vi på Jävligt Gott fastnade för dem. För det här är inte bara produkter som försöker fylla ungefär samma funktion som ost – framför allt deras Chavre kommer förvånansvärt nära originalet i både smak och konsistens.


Produkter

Mö Chavre, 180 g

Mö Chavre är Mös växtbaserade alternativ till chèvre, gjort på färsk havredryck i stället för getmjölk.

Det här är utan tvekan en av de mest imponerande växtbaserade ostar vi har smakat. Chavren är mjuk och krämig med en tydlig syra och den karaktäristiska, lite skarpa och fylliga smak som man förknippar med chèvre. Konsistensen är mjuk och nästan smältande snarare än gummiaktig, vilket gör att den fungerar lika bra kall som varm.

Ät den precis som den är på en ostbricka, smula eller skiva den över en sallad, lägg den på en macka eller använd den i pasta, pajer och andra varma rätter. Den mjuknar och smälter vid upphettning, så den passar riktigt bra när du vill åt den där varma och krämiga chèvrekänslan.

Finns på ICA – artikelnummer 281077

Innehållsförteckning

Mö havredryck (vatten, havre, kalcium):Basen i produkten. Mö tillverkar sin egen färska havredryck av finsk havre, som ger produkten dess grundsmak och krämighet. Kalcium tillsätts för att berika produkten.
Kokosfett: Ger fyllighet, krämighet och den fettkänsla som är viktig för att efterlikna traditionell ost. Kokosfett är fast vid kylskåpstemperatur men smälter i munnen och vid upphettning.
Modifierad stärkelse: Hjälper till att binda vatten och fett och bygger upp ostens struktur och konsistens.
Potatisprotein: Växtbaserat protein som bidrar till struktur och hjälper produkten att hålla ihop.
Salt: Ger sälta och förstärker ostens övriga smaker.
Aromer: Används för att bygga upp Chavrens karaktäristiska ostiga och chèvreinspirerade smakprofil.
Mjölksyra: Ger syra och den friska, lätt fermenterade smak som förknippas med ost. Trots namnet behöver mjölksyra inte komma från mjölk och produkten är helt växtbaserad.
Kalciumlaktat: Används som surhetsreglerande medel och bidrar samtidigt med kalcium. Trots namnet är kalciumlaktat inte en mjölkprodukt.

Näringsvärde per 100 g

Energi: 746 kJ / 180 kcal
Fett: 12 g
– varav mättat fett: 11 g
Kolhydrater: 15 g
– varav sockerarter: <0,5 g
Protein: 1,8 g
Salt: 1,4 g
Kalcium: 120 mg

Receptinspiration


Mö Greek – växtbaserat alternativ till fetaost, 200 g

Mö Greek Classic är Mös havrebaserade alternativ till klassisk fetaost. Precis som Chavren görs den med Mös egen färska havredryck som bas, men här har smak och konsistens utvecklats för att ge den fasta, salta och lätt syrliga karaktären hos fetaost.

Konsistensen är fast men samtidigt krämig och går fint att skära i kuber eller smula över maten. Smaken har ordentligt med sälta och syra, vilket gör att den fungerar precis där du annars hade sträckt dig efter fetaosten.

Använd den i en grekisk sallad med tomat, gurka, rödlök och oliver, smula den över rostade grönsaker, stoppa ner den i en paj eller servera tillsammans med vattenmelon och örter. Den passar också perfekt i röror och dippar där du vill åt fetans kombination av sälta, syra och krämighet.

Innehållsförteckning

Mö havredryck (vatten, havre): Produktens bas, tillverkad av havre och vatten. Havredrycken ger en mild grundsmak som sedan kan byggas vidare till den fetaostliknande karaktären.
Kokosfett: Ger fyllighet och fettkänsla och bidrar till den fasta men krämiga konsistensen.
Modifierad stärkelse: Binder vätska och fett och hjälper till att skapa produktens fasta och skärbara struktur
Salt: En viktig del av smakprofilen och en av anledningarna till att Mö Greek får den tydligt salta karaktär som förknippas med fetaost.
Potatisprotein: Bidrar med växtbaserat protein och hjälper till att bygga upp och stabilisera strukturen.
Mjölksyra: Ger produkten den tydliga syrlighet som är central för fetaostens smakprofil. Trots namnet är mjölksyran inte samma sak som mjölk och produkten är helt växtbaserad.
Kalcium: Tillsätts för att berika produkten med kalcium.
Naturlig arom: Bidrar till den karakteristiska ostiga och fetaostinspirerade smaken.
Kalciumlaktat: Används som surhetsreglerande medel och hjälper till att kontrollera produktens syra och konsistens.

Näringsvärde per 100 g

Energi: 1123 kJ / 270 kcal
Fett: 20 g
– varav mättat fett: 18 g
Kolhydrater: 19 g
– varav sockerarter: 0,5 g
Protein: 2,5 g
Salt: 2,5 g
Kalcium: 120 mg

Receptinspiration

ETT JÄVLIGT BRA NYHETSBREV

Vill du få nya recept, veckomenyer och tips om vad som är på gång i vegovärlden och hos Jävligt gott direkt ner i din mailbox varje vecka?

andra och prenumerera
på vårt nyhetsbrev!
Gör som 0 +
Recepten finns längre ned på sidan

Filtrera

Veganskt eller vegetariskt
Tillfälle
Typ av mat
Egenskaper
Passar denna säsong
Recept Från Världens Hörn
Högtider
Välkomna till nya

Javligtgott.se!

Javligtgott.se har äntligen fått sig ett välförtjänt och efterlängtat ansiktslyft efter att ha legat alldeles för många år i det gamla wordpresstemat som jag fixade själv ungefär 2014.
 
Den nya hemsidan är tänkt att ha ett mycket större fokus på recepten och på att göra det lätt för dig att hitta ny grön matinspiration. Därför har vi bland annat separerat recepten från blogginäggen och arbetat om ALLA recept från grunden så att de nu dels kan räknas om per portion och skrivas ut.

Vi har också lagt större fokus på bilder och videos till de recept som har dem. Det har verkligen varit ett ENORMT arbete och jag vill rikta ett jättestort tack till alla som gjort detta möjligt.

Framförallt till Niclas Lundberg och Tomas Jönsson från Undeco som gjort ett helt oroligt jobb med att bygga upp siten och receptdatabasen från grunden. Ett jättestort tack ska även Rasmus Klockljung och Linda Fodor ha som har lagt ner otaliga timmar på att hjälpa mig att renskriva och tagga om recept och lägga över dem i den nya databasen.

Nu behöver vi er hjälp! Ser ni någon bugg, eller något som ser konstigt ut? Skicka gärna ett mail till oss på felrapport@javligtgott.se eller använd den röda knappen där det står ”Rapportera ett fel” nere i hörnet!

Tack! /Gustav

SÖK EFTER JÄVLIGT GODA VEGANSKA RECEPT

0
Kommentera gärna! :)x
()
x