Bloggen: Lucka 19: Kryddpepparstekt Seitan med Friterad Brysselkål
Bloggen: Lucka 20: En Jävligt God Julkalender
Bloggen: Lucka 21: Risgrynsgröt
Bloggen: Lucka 22: Pear & Cardamom Thai Tea
Bloggen: Lucka 23: Griljerad Rotselleri
Bloggen: Lucka 24: Smoked Rosemary Hot Choc
Bloggen: Produkt i fokus: Ärtonnaise
Bloggen: Framtidens Offentliga Mat
Bloggen: Sofia de Matteis Pizza Bianco med potatis & röd pesto
Bloggen: PÅSKBUFFÉ 2025
Bloggen: Lyxig Påskmiddag - full meny!
Bloggen: Carnivore: mirakeldiet eller obeprövat experiment?
Bloggen: Påskmiddag med Stoneleigh och Jävligt Gott
Bloggen: SVENSK TÅNG: EN RÅVARA ATT RÄKNA MED
Bloggen: Krönika: den skenheliga jakten på rovdjur
Bloggen: JÄVLIGT GOTT-TEAMET TIPSAR
Bloggen: Krönika: Lodjuren dödas för att människan vill ha rådjursköttet för sig själva
Bloggen: Krönika: Skippa Thailändsk kokosmjölk!
Bloggen: KUL PÅ SPORTLOVET
Bloggen: SPORTLOV & UTEMAT
Bloggen: SPORTLOVSMAT
Bloggen: SKAPA EN TRATTORIA HEMMA
Bloggen: Nu skickar vi mellanmålet in i framtiden
Bloggen: Persisk matlagning med Maryam Madaresi
Bloggen: Veganska Pizzadagen 29 januari
Bloggen: Impossible Foods nära EU-godkännande
Bloggen: Köttätare och växtbaserade livsmedel: kan märkning göra skillnad?
Bloggen: Hållbar växtproteinutveckling: PAN Sweden driver forskning framåt
Bloggen: Har du testat Hooked Foods nya växtbaserade produkter?
Bloggen: Melt&Marble hållbara fetter: milstolpe mot kommersiell produktion
Bloggen: Lidls nya växtbaserade serie Vemondo Plant!
Bloggen: 🎃 Läskigt goda veganska rätter till Halloween 🎃
Bloggen: Sverige satsar på hållbara växtproteiner
Bloggen: Frankrike häver förbudet mot veganska "burgare" och "stekar"
Bloggen: Vegansk Smörgåstårta
Bloggen: Italienskt köttbolag byter helt till växtbaserat efter 136 år
Bloggen: Vegansk Viltskav
Bloggen: Så lagar du hemmagjorda fiskpinnar - utan fisk!
Bloggen: Följ med in i köket på ChouChou i ny serie!
Bloggen: Växtbaserad Köttfärssås - Den ultimata guiden!
Bloggen: Så gör du ägg och mjölkfria pannkakor!
Bloggen: Fredagstacos från grunden!
Bloggen: Allt du velat veta om Biff Stroganoff!
Bloggen: Växtbaserade köttbullar med gräddsås
Bloggen: Jävligt Gott lanserar matlagningskurser!
Bloggen: Så lyckas du med vegansk ost!
Bloggen: Sju jävligt goda pastarätter till!
Bloggen: Popuprestaurang på Waterfront Hotel!
Bloggen: Fem veganska våfflor till våffeldagen
Bloggen: Fem veganska bakverk till påsk
Bloggen: Ny kreatör på Jävligt Gott: Pernilla Widegren
Bloggen: Ny Kreatör på Jävligt Gott: Linn Svala
Bloggen: Ny kreatör på Jävligt Gott: Helga Ragnarsdottir
Bloggen: Ny kreatör på Jävligt Gott: Pontus Bodin
Bloggen: Julia Thielen - Ny kreatör på Jävligt Gott
Bloggen: Karolina Tegelaar - Ny kreatör på Jävligt Gott!
Bloggen: Fem jävligt goda TV-snacks
Bloggen: Jävligt gotts julbord - köpbar matkasse!
Bloggen: Sju billiga och jävligt goda vegorecept
Bloggen: Veganuari med Jävligt Gott
Bloggen: Veckomeny v 47 2023
Bloggen: Veckomeny v 46 2023
Bloggen: Fem grymma "ta med" recept för dig på språng!
Bloggen: Nu startar vi Proteinrevolutionen!
Bloggen: Veckomeny v 45 2023
Bloggen: Veckomeny v 44 2023
Bloggen: Fyra smarriga recept med Cashewmeetly
Bloggen: Fem jävligt goda recept för dig som vill sluta äta kyckling
Bloggen: Veckomeny v 43 2023
Bloggen: Veckomeny v 42 2023
Bloggen: Veckomeny v 41 2023
Bloggen: Veckomeny v 40 2023
Bloggen: Veckomeny v 39 2023
Bloggen: Veckomeny v 38 2023
Bloggen: Veckomeny v 37 2023
Bloggen: Panelsamtal från Framtidens Mat - Live
Bloggen: Parar Juicy Marbles med Champagne!
Bloggen: Ny vegomässa på ChouChou - Framtidens mat!
Santun Seitanär ett finskt växtbaserat företag med rötterna i Lohja, grundat av entreprenören Santtu Sainio. Historien började redan i mitten av 90-talet i hans eget kök, där ett växande intresse för djurrätt och vegetarisk matlagning drev honom att experimentera fram egna seitansrecept.
Efter många års utveckling blev hobbyprojektet till företag runt 2015, och kort därefter startades bolaget på riktigt. Den första produkten – Vegekebab – såldes initialt i liten skala, men efter stark efterfrågan från både privatpersoner och restauranger växte verksamheten snabbt.
Idag är Santun Seitan ett småskaligt livsmedelsföretag (2–10 anställda) som producerar sina produkter i Finland, med fokus på hantverksmässig tillverkning från råvara till färdig produkt. Produkterna – särskilt deras vegokorvar under namnet Vegvursti – har vunnit flera smaktester och används både i dagligvaruhandeln och av restauranger, inte minst inom pizza där deras pepperonialternativ blivit populärt.
Det som särskiljer Santun Seitan är just den småskaliga, nästan DIY-präglade produktionen kombinerat med ett tydligt fokus på “köttig” smak och textur – något som gjort att de lyckats nå även en bredare publik än bara veganer.
Produkter
Vegvursti Pepper – Växtbaserad Pepperoni
Vegvursti Pepper från Santun Seitan är en smakrik, växtbaserad korv med tydlig pepprig karaktär och rejäl tuggighet. Den är inspirerad av klassiska europeiska grillkorvar men gjord helt utan animalier – perfekt för grillen, stekpannan eller som streetfood i bröd.
Konsistensen är fast och saftig med ett fint motstånd, och smaken bjuder på en balanserad kryddighet där svartpeppar och rökighet får ta plats utan att bli överväldigande. Det gör den till ett riktigt bra alternativ för dig som vill ha något mer smakrikt än standard vegokorv.
Vegvursti Pepper passar lika bra till sommarens grillkvällar som i en snabb vardagsmiddag. Servera med klassiska tillbehör som bröd, senap och rostlök – eller skiva ner i pastarätter, grytor eller wraps.
Innehållsförteckning
Vatten (bas i produkten; binder ihop ingredienserna och ger saftig konsistens) Vetegluten (växtprotein från vete; ger struktur, hög proteinhalt och köttliknande tuggmotstånd) Rapsolja (vegetabilisk olja; bidrar med saftighet, fettkänsla och bättre stekyta) Lök (grönsak; tillför sötma och djup i smaken) Kryddor, inklusive svartpeppar (smaksättning; ger karaktär och den peppriga profilen) Salt (smaksättning och konserverande effekt) Jästextrakt (naturlig smakförstärkare; ger umami och mer köttig smakprofil) Naturliga aromer (växtbaserade smakämnen; rundar av och förstärker smaken) Stabiliseringsmedel: metylcellulosa (bindemedel från växtråvara; ger fast konsistens och håller ihop produkten vid tillagning) Rökarom (smaksättning; ger en rökig ton och grillkänsla)
Näringsvärde per 100 g
Energi: ca 1100 kJ / 260 kcal Fett: ca 14 g – varav mättat fett: ca 1,5 g Kolhydrater: ca 6 g – varav sockerarter: ca 1 g Protein: ca 25 g Salt: ca 1,8 g
Receptinspiration
ETT JÄVLIGT BRA NYHETSBREV
Vill du få nya recept, veckomenyer och tips om vad som är på gång i vegovärlden och hos Jävligt gott direkt ner i din mailbox varje vecka?
Javligtgott.se har äntligen fått sig ett välförtjänt och efterlängtat ansiktslyft efter att ha legat alldeles för många år i det gamla wordpresstemat som jag fixade själv ungefär 2014.
Den nya hemsidan är tänkt att ha ett mycket större fokus på recepten och på att göra det lätt för dig att hitta ny grön matinspiration. Därför har vi bland annat separerat recepten från blogginäggen och arbetat om ALLA recept från grunden så att de nu dels kan räknas om per portion och skrivas ut.
Vi har också lagt större fokus på bilder och videos till de recept som har dem. Det har verkligen varit ett ENORMT arbete och jag vill rikta ett jättestort tack till alla som gjort detta möjligt.
Framförallt till Niclas Lundberg och Tomas Jönsson från Undeco som gjort ett helt oroligt jobb med att bygga upp siten och receptdatabasen från grunden. Ett jättestort tack ska även Rasmus Klockljung och Linda Fodor ha som har lagt ner otaliga timmar på att hjälpa mig att renskriva och tagga om recept och lägga över dem i den nya databasen.
Nu behöver vi er hjälp! Ser ni någon bugg, eller något som ser konstigt ut? Skicka gärna ett mail till oss på felrapport@javligtgott.se eller använd den röda knappen där det står ”Rapportera ett fel” nere i hörnet!